Ile kosztuje legalizacja wagi elektronicznej? Sprawdzamy cenę usługi

Jesteś właścicielem wagi elektronicznej? Jeśli tak, zapewne wiesz, że polskie prawo nakłada na Ciebie obowiązek jej regularnej legalizacji. Taka procedura jest konieczna, gdy urządzenie jest wykorzystywane w obrocie handlowym. Gdy waga służy do naliczania opłat i paczkowaniu towarów zasada jest taka sama. Z posiadaniem tego rodzaju sprzętu wiążą się więc pewne obowiązki. Musisz liczyć się z kosztami, które należy ponieść z tego tytułu. W przypadku zaniechania tych czynności możesz zostać ukarany mandatem. Ile kosztuje legalizacja wagi i jakie kroki podjąć, by być „na czysto"? Przeczytaj artykuł i rozwiej swoje wątpliwości!

 

Zadbaj o pewny sprzęt od najlepszych producentów

Jeżeli dopiero przymierzasz się do zakupu wagi elektronicznej, porządnie rozeznaj się w tej dziedzinie. Zanim dowiesz się, ile kosztuje legalizacja wagi, przejrzyj ofertę przodujących marek. Najlepszym rozwiązaniem będzie zakup towaru od najlepszych, znanych producentów. Wśród nich wyróżnić można DIBAL czy CAS. Lepiej unikać kupowania wag z niepewnych, niezaufanych źródeł. Kluczowe jest posiadanie wymaganych certyfikatów oraz deklaracji zgodności. W przypadku znanych producentów nie musisz martwić się o zastosowane na wadze oznaczenia.

 

Jakie wagi należy systematycznie legalizować? 

Legalizacja wag jest koniecznością. Wynika to z ustawy Prawo o miarach z dnia 11 maja 2011 r. (Dziennik Ustaw 2001 nr 63 poz. 636). Jaki jest wydźwięk tego aktu prawnego? Otóż każda waga, która jest użytkowana w sklepie, musi być poddana legalizacji. Do takich urządzeń należą także wagi przemysłowe, medyczne oraz apteczne. Mogą to być wagi używane w handlu czy w laboratoriach analitycznych. Legalizuje się też sprzęt stosowany podczas kontroli celnych czy obliczaniu kar, podatków lub odszkodowań. Gabaryt zdecydowanie nie gra tutaj żadnej roli. Takiej procedury musi dopilnować nie kto inny niż użytkownik. Kluczowe jest dotrzymanie określonych w przepisach terminów. Co mają na celu takie czynności? Przede wszystkim kontrolę i potwierdzenie funkcji, jakie spełnia dana waga. Należą do nich funkcje metrologiczne i techniczne. Dokument, który powstaje podczas sprawdzania, jest dowodem legalizacji. Po pomyślnej legalizacji wagi naklejone są na tabliczce znamionowej urzędowe naklejki z okresem ważności; dwie ostatnie cyfry roku np. 23 i miesiąc np. VII oraz zabezpieczające dostępu do wnętrza wagi i kalibracji. 

 

Kiedy należy legalizować wagę elektroniczną?

Każde urządzenie, które kupisz od cenionego producenta, ma wspomnianą deklarację zgodności. Możesz je użytkować do woli aż do momentu, w którym legalizacja wygaśnie. Jak poznać, czy Twoja waga jest dobrze skontrolowana? Zwróć uwagę, czy posiada stosowne oznaczenia na tabliczce znamionowej. Powinien znajdować się tam symbol CE — nadanie Certyfikatu Europejskiego. Nie może też zabraknąć na nowej wadze  literki M — znaku metrologicznego. Konieczny jest również rok, w którym deklaracja została wystawiona. Dzięki tym danym użytkownik wagi będzie wiedzieć, kiedy należy oddać ją do ponownej legalizacji.

Waga po legalizacji wtórnej posiada naklejone na tabliczce znamionowej urzędowe naklejki z okresem ważności; dwie ostatnie cyfry roku np. 23 i miesiąc np. VII oraz zabezpieczające dostępu do wnętrza wagi i kalibracji.

 

Legalizacja wtórna

Wiesz już sporo o podstawowej legalizacji wagi. Musisz pamiętać również o jej ponowieniu. No właśnie, kiedy waga powinna zostać legalizowana ponownie? Waga po legalizacji wtórnej posiada naklejone na tabliczce znamionowej urzędowe naklejki z okresem ważności; dwie ostatnie cyfry roku np. 23 i miesiąc np. VII oraz zabezpieczające dostępu do wnętrza wagi i kalibracji. Urządzenie musi zostać poddane powtórnej kalibracji, zanim upłynie termin określony w przepisach. Kluczowa jest tutaj ostatnia ocena zgodności. Ponowna legalizacja jest również konieczna w przypadku naprawy wagi. Ostatnim warunkiem jest zmiana miejsca instalacji. 

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl