Kalibracja wagi – na czym polega wzorcowanie wagi i dlaczego jest takie ważne?

Dokładny pomiar wagi towarów jest istotny w wielu branżach. Niewiele osób korzystających z wag jest świadomych tego, że każde urządzenie musi wskazywać zawsze takie same wartości. Jeden kilogram na wadze powinien odpowiadać jednemu kilogramowi produktu w rzeczywistości. Jest to szczególnie ważne z punktu widzenia przedsiębiorców, którzy nie stosując skalibrowanych urządzeń, mogą narazić się na poważne konsekwencje. Czym jest wzorcowanie wag? Jak często należy je wykonywać i dlaczego ma tak duże znaczenie? Odpowiadamy!

Wzorcowanie wagi – co to takiego?

Wzorcowanie wagi polega na porównaniu ilościowym towaru. Na urządzeniu umieszcza się wzorzec masy, który jest zbliżony do maksymalnej wartości jego udźwigu. Pozwala to określić działanie wagi i zapewnia dokładność jej pomiarów. Na tej podstawie wystawia się świadectwo wzorcowania, w którym określone są wskazania wagi, w porównaniu z wartościami referencyjnymi. Jest ono ważne przez określony czas. Po jego upływie konieczne jest powtórzenie całej procedury. Użytkownicy urządzeń powinni pamiętać, aby testować je również pomiędzy terminami kolejnej kalibracji. Uwaga! Samodzielne wzorcowanie wagi jest zabronione. Mogą ją przeprowadzać tylko jednostki do tego uprawnione, ponieważ musi ona przejść ponowny proces legalizacji.

Jak często należy wzorcować wagę?

Trudno jest dokładnie określić odstępy pomiędzy kalibracjami. Wiele osób uważa, że rok to wystarczająca ilość czasu, jednak jest to błędne założenie. Najlepiej wskazać go na podstawie prowadzonych na bieżąco testów oraz ocenie ryzyka. Jeżeli prawdopodobieństwo, że coś się nie powiedzie, jest wysokie, należy skrócić odstęp między wzorcowaniami wag. Gdy ryzyko jest niewielkie, można go nieco wydłużyć. Nie zaleca się całkowitego rezygnowania z kalibracji. Straty i poniesione koszty z tytułu niewzorcowanej wagi mogą być o wiele wyższe, niż w przypadku przeprowadzenia procesu wzorcowania.

Dlaczego wzorcowanie wagi jest ważne?

Urządzenie do pomiaru wagi musi być używane zgodnie z przeznaczeniem. Wszelkie nieprawidłowości mogą wywołać mierne skutki. Niewłaściwe wzorcowanie wagi może powodować nadmierne koszty, liczne kontrole i reklamacje. Wpływa to również na pogorszenie jakości produktów i konieczność ich zmiany lub nawet wycofania z obiegu. W skrajnych przypadkach niewłaściwe wzorcowanie wag może powodować niebezpieczeństwo dla użytkowników towarów. Dotyczy to wag odmierzających surowce do produkcji żywności, kosmetyków, jak również wag laboratoryjnych oraz obsługujących ciężkie ładunki.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl