Obowiązek legalizacji wag – na czym polega i jakich urządzeń dotyczy?

 

Urządzenia do pomiaru wagi to sprzęty niezbędne w placówkach handlowych, zakładach produkcyjnych i magazynach. Jednak, aby użytkowanie konkretnej wagi było możliwe i zgodne z przepisami musi ona zostać zalegalizowana. Dokładne określenie wagi towaru jest szczególnie ważne w przypadku, gdy służy ona do określenia ilości sprzedawanego produktu, czy też odmierzania substancji wchodzących w skład wyrobu. Na czym polega legalizacja wag? Jakie urządzenia podlegają tej procedurze oraz jakie typy legalizacji można wyróżnić? Przeczytaj koniecznie!

 

Na czym polega legalizacja wagi?

 

Wszystkie wagi, które są wykorzystywane do obrotu handlowego, i nie tylko, muszą zostać zarejestrowane. Potwierdzenie legalizacji wagi sklepowej lub magazynowej nadawane jest przez Urząd Miar. Określa ono, czy urządzenie waży towar z odpowiednią dokładnością. Oznaczenie to jest umieszczone na tabliczce znamionowej. Błąd pomiaru dla wag sklepowych wynosi 5 g, z kolei dla wag magazynowych od 20 do 50 g. Jeżeli waga towaru nie przekracza określonej normy, urządzenie zostaje zalegalizowane i może zostać dopuszczone do użytku.

 

Jakie wagi podlegają legalizacji?

 

Zgodnie z przepisami zawartymi w ustawie Prawo o miarach z dnia 11 maja 2011 roku, obowiązkowej legalizacji podlegają urządzenia do pomiaru wagi, które są wykorzystywane:

- w obrocie handlowym

- przy sporządzaniu lekarstw w aptece

- w placówkach medycznych

- w laboratoriach medycznych i farmaceutycznych

- do paczkowania towarów

- przy obliczaniu opłat targowych, podatków, kar, wynagrodzeń lub odszkodowań

- podczas kontroli celnych

- przy wydawaniu opinii biegłych i ekspertów w postępowaniach sądowych

Jakie są rodzaje legalizacji wag?

 

Ważną informacją dla właścicieli wag wykorzystywanych w celach handlowych, przemysłowych lub medycznych jest to, kiedy urządzenie zostało zalegalizowane po raz pierwszy oraz kiedy upływa termin legalizacji. Można je podzielić na trzy główne rodzaje:

- Legalizacja pierwotna – nadawana jest przez producenta zaraz po wyprodukowaniu wagi, przed wprowadzeniem jej do obiegu. Obowiązuje przez 3 lata od daty znajdującej się na tabliczce znamionowej, licząc od 1 grudnia.

- Legalizacja ponowna – jest to każda kolejna legalizacja, wykonana po upływie 3 lat. Nadaje ją Urząd Miar. Jest ważna przez 25 miesięcy od daty wyznaczonej przez urząd na tabliczce znamionowej.

- Legalizacja jednostkowa – jest to legalizacja pierwotna dla urządzenia wyprodukowanego dla konkretnego zastosowania. Najczęściej wykonywana jest na zamówienie jej użytkownika.

 

 

 

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl