Tarowanie wagi elektronicznej — do czego może się przydać?

Na co dzień korzystasz z wagi elektronicznej? Zapewne wiesz, że po jakimś czasie użytkowania, urządzenie to może nie pokazywać dokładnego ciężaru. Nie jest to niestety komfortowe i może prowadzić do licznych pomyłek w obliczeniach. Spokojnie – na szczęście jest na to sposób. Wystarczy wykonać kilka ruchów palcem, aby urządzenie znów było w pełni sprawne. Jak wykonać tarowanie wagi? Dowiesz się tego z dzisiejszego wpisu.

Czym jest tarowanie wagi i na czym polega?

Tarowanie wagi jest jedną z ważniejszych funkcji, jaką posiada każda waga. To właśnie dzięki niej wiesz, że prawidłowo pokazuje ciężar umieszczonych na niej produktów. Tarowanie pochodzi od słowa „tara”. A więc, co to takiego?

Tara — co ma wspólnego z tarowaniem wagi?

Tara to nic innego jak masa samego opakowania, w którym znajduje się to, co chcesz zważyć. Inaczej można powiedzieć, że stanowi różnicę między całkowitą masą a tą, która jest bez opakowania. Jeśli w pudełku znajdują się jabłka, to tarą jest samo pudełko. By poznać jego wagę, od ciężkości całości pudełka z jabłkami należy odjąć masę jabłek luzem.

Zazwyczaj jednak nie zależy Ci na poznaniu masy opakowania. Na co dzień nie jest to tak bardzo przydatna wiedza. Przykładowo, jeśli pieczesz ciasto i na wadze postawisz miskę, do której chcesz wsypać mąkę, to nie potrzebna jest Ci informacja, jak ciężki jest papier po niej czy miska. Interesuje Cię, ile waży sama mąka, aby sprawdzić, czy jej ilość zgadza się to z przepisem. Właśnie dlatego powstało tzw. targowanie wagi.

Na czym polega tarowanie wagi?

Wagę należy wytarować, zanim jeszcze wsypiesz wspomnianą wcześniej mąkę. Większość wag elektronicznych ma umieszczony przycisk z literą T, który służy właśnie w tym celu. Może to być z boku lub w okolicach ekranu urządzenia. Po naciśnięciu przycisku waga automatycznie się taruje. To oznacza, że zeruje się wraz z aktualnym jej obciążeniem. Jeśli położysz na wadze miskę i naciśniesz tarowanie, wówczas urządzenie będzie mogło swobodnie zważyć wyłącznie mąkę, którą do niej wsypiesz.

W jakich sytuacjach przydaje się tarowanie wagi?

Istnieje kilka sytuacji, w których poprawne ustawienie wagi poprzez tarowanie może Ci się przydać. Czytaj dalej i sprawdź, jakie zastosowanie możesz znaleźć dla tej przydatnej funkcji.

Ważenie towaru przez ekspedienta w sklepie

Wspomnieliśmy o tarowaniu wagi podczas przygotowywania ciasta. Zdecydowanie w kuchni ta funkcja może okazać się najbardziej przydatna. Jednak był to tylko przykład, abyś dobrze zrozumiał, czym jest tarowanie. W sklepach spożywczych, kiedy ważone są produkty, takie jak warzywa, owoce czy słodycze na wagę, każdy gram może zrobić różnicę! Jeśli Twoja waga nie pokaże odpowiedniej wartości, to albo Ty, albo Twój klient będziecie na tym stratni. Aby uniknąć takiej sytuacji i ewentualnych nieprzyjemności, warto co jakiś czas wytarować wagę przed sprzedażą produktów.

By ważenie zwierząt u weterynarza nie było problematyczne

Tarowanie wagi może być również niezwykle przydatne podczas wizyty u lekarza weterynarii. Zwierzęta, które ustawia się na niej, często nie chcą stać w jednym miejscu. Gdy się ruszają, trudno odczytać prawidłowy ciężar. Aby temu zapobiec, mniejsze psy lub koty można zważyć w transporterze. W tym celu jednak najpierw należy postawić puste opakowanie, a następnie wcisnąć przycisk tarowania. Dopiero teraz można sprawdzić, ile tak naprawdę waży dane zwierzę, wsadzając je do środka. Dla pupila to także duży plus, ponieważ mniej będzie się stresował podczas wykonywania tak prostej czynności.

Ważenie warzyw i owoców w sklepie spożywczym przez klienta

Na świecie coraz bardziej rozwija się trend związany z ekologią. Co za tym idzie, ważne dla środowiska stało się ograniczenie plastiku. Wiele osób często używa wielorazowych worków zamiast jednorazowych siateczek. Służą one do robienia zakupów owocowo-warzywnych. Jeśli Ty też chcesz być eko, to tarowanie wagi w Twoim sklepie będzie bardzo przydatne. Warto edukować klientów, że kładąc worek na wadze i tarując ją, mogą napełnić go zakupami, aby sprawdzić ciężar zawartości do opłacenia. Niektóre urządzenia są już coraz lepiej dostosowane do powyższego trendu i posiadają specjalną opcję na ekranie: „własny woreczek”.

Samoobsługowa kasa z samoobsługową wagą

Kiedy już jesteśmy przy temacie robienia zakupów, warto wspomnieć o kasach samoobsługowych. To bardzo wygodne, nowoczesne rozwiązanie dla wszystkich, którym nie chce stać się w kolejce. Mogą samodzielnie skasować swoje produkty z koszyka. Problem może pojawić się w niektórych sklepach, kiedy przy kasie trzeba również samemu zważyć produkty z działu warzyw i owoców. Czasem waga przy takim stanowisku może się rozregulować i źle wyliczać ciężar produktów. Dobra wiadomość jest taka, że każde urządzenie ma przycisk służący do tarowania. W hipermarkecie także go znajdziesz. Możesz przycisnąć go, aby upewnić się, że Twoi klienci nie zapłacą za swoje zakupy więcej, niż powinni.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl