Waga to jedno z urządzeń, które znajdziesz w prawie każdym domu. Używamy ich w zależności od potrzeb, ale te najczęściej spotykane w naszych gospodarstwach domowych to np. wagi kuchenne. Są niezbędne gospodyniom domowym w odmierzaniu produktów podczas przygotowywania posiłków. Kolejne popularne urządzenie to waga osobowa, która służy do pomiaru masy ciała. Istnieje jeszcze szereg innych wag, np.: wagi sklepowe, które widujemy na co dzień, robiąc zakupy w osiedlowym sklepiku lub w dużym markecie. Są też wagi magazynowe czy laboratoryjne, ale dzisiaj najważniejsza w naszym artykule będzie waga sklepowa. Jak działa to urządzenie i do czego może się przydać? Odpowiedź znajdziesz poniżej.
Czym jest waga i jakie są rodzaje wag?
Czym jest waga? Niby każdy wie, że dzięki niej sprawdzisz masę przedmiotów, jedzenia i nie tylko. Głównym podziałem w rodzajach wag będą dwie kategorie:
– wagi kontrolne – to takie, które oprócz wskazywania wagi nie mają innych funkcji,
– wagi kalkulacyjne – to takie, które są wyposażone w klawiaturę numeryczną. Można na nich wprowadzić cenę, a na wyświetlaczach otrzymasz wtedy informację o wadze i wartości danego produktu. W sklepie, w którym sprzedawane są sypkie produkty, warzywa, owoce czy ciasta, taka waga sklepowa jest niezbędna.
Podział wag ze względu na ich przeznaczenie
W zależności od miejsca wykorzystania oraz przeznaczenia, zgodnie z którym używa się wag, możemy podzielić je na kilka rodzajów:
– wagi sklepowe – przeznaczone do pracy w sklepach na stanowiskach kasowych;
– wagi etykietujące – mają wbudowaną etykieciarkę, dzięki której po zważeniu towaru można od razu wydrukować etykietę. Będzie ona posiadała informacje o wadze produktu, cenie za kg oraz wartości za daną porcję. Takie wagi idealnie sprawdzają się na stanowiskach z wędlinami czy warzywami – wszędzie tam, gdzie konieczne jest ważenie;
– wagi magazynowe – zazwyczaj służą do przyjmowania i wydawania towaru z magazynu. Wartości, do których wagi magazynowe mogą ważyć, są zdecydowanie większe niż te, których używa się w sklepach spożywczych;
– wagi do zabudowy – są to modele przeznaczone do zabudowanych stanowisk kasowych, spotykanych np., w marketach.
Jakie dodatkowe funkcje może mieć waga?
Oczywiście, podobnie jak w przypadku wielu innych urządzeń elektronicznych, są takie wagi, które mają tylko podstawowe funkcje. Są też takie, których zasób możliwości jest dużo bardziej rozbudowany, a te podstawowe są znacznie rozszerzone. Podstawowe cechy, którymi warto się zainteresować to:
– Jaki jest zakres ważenia – w zależności od potrzeb można dopasować sprzęt z odpowiednim zakresem wagi stawianych na niej przedmiotów.
– Możliwość drukowania etykiet – jest to dodatkowa funkcja potrzebna na stanowiskach, gdzie konieczne jest ważnie, np. sypkich produktów, wędlin, serów czy warzyw. Jeśli właśnie taka waga jest Ci potrzebna, zapoznaj się z naszą pełną ofertą, w której znajdziesz m.in.: wagę etykietującą z legalizacją CL-5200N lub wagę etykietującą z legalizacją CL-3000.
– Jaki jest rodzaj zasilania: z sieci, bateriami, czy akumulatorowe – na rynku dostępne są wagi z różnym zasilaniem. Standardowe to oczywiście te zasilane z sieci elektrycznej, ale są też takie zasilane bateriami lub wbudowanym akumulatorem. Takie wagi będą idealne na straganach i targowiskach, gdzie nie ma dostępu do sieci elektrycznej. Idealnie w takim przypadku sprawdzi się np. waga kalkulacyjna CAS ER JUNIOR 30 B RS 232. Ta i wiele innych dostępne są w naszej ofercie.
– Czy waga liczy sztuki – bardzo przydatna funkcja, w szczególności przy sprzedaży przedmiotów o identycznej wielkości i wadze, które po zadaniu odpowiedniej funkcji i przeliczeniu wagi można sprzedawać na sztuki, zamiast na wagę. Przykładem takiego urządzenia będzie dostępna w naszym sklepie waga stołowa licząca sztuki BD/TW.
Jakie cechy powinna mieć dobra waga sklepowa?
Zadanie każdej wagi sklepowej jest oczywiste – ma dobrze wskazywać ciężar produktów i nie tylko. Komfortowe użytkowanie tego sprzętu jest możliwe, gdy posiada on określone cechy. Dlatego przy jego wyborze warto kierować się nie wyglądem, a bardziej parametrami. Wybór wagi zależy od Twoich oczekiwań, dlatego cechy, jakie ma posiadać, są uzależnione od zastosowania tego sprzętu. Nie każdy sprawdzi się bowiem do mierzenia ciężaru ciasta i np. gwoździ. Można jednak wyznaczyć cechy dobrej wagi. Poniżej zebraliśmy najważniejsze:
– wytrzymałość – waga sklepowa narażona jest codziennie na ciężary o różnej masie, warto by była odporna,
– dokładność – to cecha niezmiernie istotna, ważne by nikt nie poczuł się oszukany – ani sprzedawca, ani kupujący,
– łatwość w obsłudze – im prostsza, tym lepsza.
Co to jest legalizacja?
Każda waga, która funkcjonuje w handlu i nie tylko, musi posiadać legalizację. Legalizacja to nic innego jak wystawiane przez Urząd Miar potwierdzenie, że dana waga jest precyzyjna oraz waży z określoną na tabliczce znamionowej dokładnością. Bez tego potwierdzenia waga nie może być używana w handlu.
Mamy nadzieję, że po lekturze naszego artykułu wiesz już, jakie cechy powinna mieć dobra waga sklepowa, jak działa to urządzenie i czym jest legalizacja. Jeśli rozglądasz się za solidną wagą, zapraszamy do naszego sklepu.