Waga sklepowa jest urządzeniem niezbędnym w wielu sklepach. Sprawdzi się w marketach spożywczych i budowlanych, jednak nie tylko. Chętnie sięgają po nią również pracownicy dyskontów przemysłowych. Dzięki zaletom, jakie proponuje, zdecydowanie ułatwia codzienne wykonywanie obowiązków. Nie wiesz, który model wybrać? Okazuje się, że podjęcie decyzji wcale nie jest takie proste, a waga sklepowa wadze nierówna. Zatem, czym warto się kierować?
Na co koniecznie zwrócić uwagę przy zakupie wagi sklepowej?
Przed zakupem wagi dla swojego biznesu koniecznie musisz znać pojęcie jej legalizacji. Zwłaszcza że każda waga, według norm unijnych, musi legalizację posiadać. Jest to potwierdzenie, że towar jest ważony z odpowiednią dokładnością i precyzją. Nowe urządzenie, zakupione bezpośrednio od producenta posiada pierwotną legalizację. Trwa ona 3 lata. Do momentu jej wygaśnięcia, można użytkować ją do woli. Po upłynięciu 3 lat od produkcji, sprzęt musi zostać poddany legalizacji wtórnej. Możesz skorzystać z możliwości proponowanych przez urząd miar lub odpowiedniego punktu naprawy wag. Taka legalizacja ma krótszy okres ważności, ponieważ tylko 25 miesięcy.
Nie ma potrzeby posiadania dokumentu potwierdzającego legalność wagi. W obu przypadkach potwierdzenie oznaczane jest tabliczką. W przypadku nowej wagi znajdują się na niej informacje dotyczące roku produkcji, klasy jej dokładności oraz numer jednostki notyfikacyjnej. Na wagę z legalizacją wtórną naklejone zostają hologramy z potwierdzeniem roku i miejsca legalizacji. To daje właścicielowi informacje, do kiedy legalizacja jest aktualna.
Nie tylko ważenie – poznaj możliwe funkcjonalności
Aby dobrać wagę do biznesu w jakim pracujesz, należy zastanowić się, jakich funkcji rzeczywiście potrzebujesz. Każde urządzenie znacznie różni się od poprzedniego, i to nie tylko w kwestii ważenia. Dostępne na rynku wagi różnią się od siebie również:
- zakresem ważenia;
- funkcją liczenia sztuk;
- kompatybilnością z komputerem lub kasą fiskalną;
- zasilaniem (akumulator, baterie lub bezpośrednie połączenie do źródła energii);
- możliwością druku.
Możesz spotkać się również z wieloma udogodnieniami. Popularnymi rozwiązaniami przy wagach sklepowych są m.in. automatyczne przejście w stan oczekiwania albo wskaźnik stanu akumulatora. Każde z nich ma maksymalnie ułatwić pracę z urządzeniem. W różnych branżach różne udogodnienia będą mniej lub bardziej istotne. Warto dokładnie przemyśleć swoją decyzję i kierować się funkcjonalnościami najbardziej pożądanymi w firmie.