Wszystko, co powinieneś wiedzieć o dostępnych rodzajach wag

Na rynku możesz spotkać się z szerokim wyborem wag. Różnią się sposobem działania, jednak nie jest to regułą. Zdarza się, że ich funkcjonalność jest podobna. Poznaj najpopularniejsze rodzaje wag i przekonaj się, co je różni.

Podział wag ze względu na metodę ich działania

Czasy wag szalkowych są już dawno za nami. Ta pierwsza i najprostsza w działaniu nie jest obecnie popularna na rynku. Nic w tym dziwnego. Obecnie proponowane przez producentów urządzenia mogą zapewnić nam o wiele większą dokładność oraz dodatkowe funkcjonalności. Mają również wiele metod działania – m.in. wyróżniamy tutaj wagi takie jak:

- wagi elektryczne,

- elektroniczne,

- dźwigniowe,

- sprężynowe.

Różnią się one między sobą skalami pomiarowymi, jak i przeznaczeniem. Nie zawsze jednak określony typ wagi będzie gwarantował jej funkcjonalność w każdym przedsiębiorstwie.

Rodzaje wag – podział ze względu na ich przeznaczenie

Aby wybrać wagę najlepszą dla swojej działalności i potrzeb sklepu, musisz znać podstawy każdego z proponowanych na rynku urządzeń. Wybór jest znacznie większy, niż może się wydawać. Przedstawiamy więc poszczególne grupy wag:

- wagi domowe – służą do ważenia masy ciała. Coraz częściej spotyka się na rynku modele elektryczne, które można połączyć bezpośrednio z aplikacjami mobilnymi.

- wagi sklepowe – obecnie zdecydowanie najpopularniejsze są wagi elektroniczne. Są one wygodne i łatwe w obsłudze. Większość modeli posiada także możliwość obliczenia ceny towaru. Często są samoobsługowe.

- wagi specjalistyczne – dzielone są ze względu na swoje ostateczne przeznaczenie, ponieważ są one z nim ściśle związane. Występują tutaj takie wagi jak waga kuchenna, pocztowa czy weterynaryjna.

- wagi laboratoryjne – pozwalają one na najbardziej precyzyjny pomiar. Istnieje także możliwość wykorzystywania ich w pracowniach farmaceutycznych czy przy tworzeniu leków. Najczęściej wykorzystywane są w laboratoriach przemysłowych.

- wagi techniczne – stworzone zostały z myślą o pracy w przemyśle oraz handlu. Największą ich zaletą jest proste użycie, szybkość i dokładność. Zwykle wyposażone w szereg dodatkowych funkcji, takich jak drukowanie etykiet czy liczenie sztuk produktów.

- wagi przemysłowe – przeznaczone są dla magazynów i hurtowni. Cechą charakterystyczną jest ich dopuszczalna masa. Można zważyć na niej produkty do nawet stu ton.

Jak widzisz, wyborów nie brakuje. Decydując się więc na zakup wagi dla siebie lub swojego przedsiębiorstwa, powinieneś kierować się główną potrzebą. Sprzęt, którego zakup wcześniej dobrze przemyślisz, z pewnością najlepiej spełni twoje wymagania.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl